Блог керівника

КОРЖ

НАТАЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА

Дошкільна педагогіка нового часу

Базова програма розвитку дитини дошкільного віку "Я у Світі" розрахована на педагога - новатора, умілого та об'єктивного експерта. Він вирізняється особистісною та професійною культурою, високим творчим потенціалом, сміливою педагогічною позицією, сучасним світоглядом, чіткими переконаннями, усвідомленням своєї відповідальності перед вихованцями, їх родинами. Він прибічник дошкільної педагогіки нового часу. Як людина такий педагог гнучкий, відкритий для інновацій, постійно поліпшує, раціоналізує навчально - виховний процес. Його новаторство проявляється в пошуку шляхів осучаснення педагогічної діяльності, дослідництві та експериментуванні, створенні авторських програм тощо. Сьогодні вкрай важливо, щоб вихователь був людиною прогресивною, відчував нові тенденції в освіті, тримав руку на пульсі часу, добре орієнтувався в сучасних пріоритетах. У такому разі всім педагогічним колективам дошкільних закладів буде цікаво працювати за Базовою програмою.

Перспективність і наступність в діяльності ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ І ШКОЛИ.

Дошкільний заклад я порівнюю з своєрідною  першою нотою  навчання людини протягом життя. Щоб склалася плавна мелодія  в розвитку дитини, необхідно забезпечити наступність в роботі дошкільного закладу і школи. Наш колектив починає організаційно – педагогічну роботу в цьому напрямку з перепису дошкільників, які проживають на території сільської ради. Особливу увагу звертаємо на обов’язкове охоплення освітою дітей п’ятирічного віку відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально – виховного процесу. Контингент батьків різний, отже роз’ясненням необхідності здобуття дошкільної освіти дітям шостого року життя займаються як наші вихователі так і вчителі початкових класів.

Спільно вчителями і вихователями ведеться взаємне ознайомлення з нормативно – правовими документами роботи закладів освіти, навчальними програмами, проводяться спільні педради, наради, семінари, батьківські збори. Крім того, вже другий рік наш заклад і школа заключаємо Угоду про співпрацю обох навчальних закладів, в якій прописано обов’язкове взаємовідвідування компонентів навчально – виховного процесу вихователями і вчителями, спільне проведення моніторингу знань дітей, процесу адаптації дитини в першому класі та інше.

Проведена спільна робота нашим дошкільним закладом  і школою сприяє зростанню психолого – педагогічної культури педагогічних кадрів, підвищенню їх фахової майстерності, створює психологічний комфорт під час перебування дитини в навчальному закладі, скорочується термін адаптації першокласників до навчання у школі.

НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ ПРОЦЕС І КОНТРОЛЬ ЗА  НИМ.

Контроль за педагогічною діяльністю  часто викликає хвилювання як у перевіряючих, так і у вихователів.  Але ж насправді метою перевірки  має бути систематизація роботи. Спрямування  її у належне русло, активізація найкращих здобутків. І найголовніше – діти не повинні відчувати тягар контролю, а вихователі – заздалегідь  готуватися до нього. Життя в дитячому садку має бути радісним.

Контроль надає змогу керівникам встановити рівень кваліфікації та професійної майстерності педагогів, ефективність психолого-педагогічних методик та технологій, що використані в роботі з дітьми, визначити проблеми у вихованні і навчанні та причини їх виникнення, найти шляхи, спрямовані на усунення недоліків та на зростання фахової майстерності педагогів.

У нашому ДНЗ у формуванні  системи контролю за навчально-виховним процесом використовується класифікація видів контролю та типів аналізу, визначена в методичних матеріалах К.Л.Крутій.

До  складу опрацьованого нами  матеріалу входять:

1.  План-схема аналізу та контролю педагогічного процесу в ДНЗ. У ній визначені всі напрямки роботи д\з  відповідно до Базової програми, фіксуються  види, термін та об’єкти контролю.

2.  Щотижнева план-схема спостережень навчально-виховного процесу. В ній визначені різні види роботи з дітьми протягом дня, фіксується вид аналізу певної діяльності, прізвище педагога, вікова група, в якій визначається рівень навчально-виховної роботи, час спостереження. Мета спостереження залежить від завдань річного плану, проблем конкретної вікової групи, конкретного педагога.

3.  Добірка карт аналізу педагогічного процесу.

Карти аналізу зібрані з різних методичних джерел та розроблені самостійно певних методик та сучасних підходів щодо проведення  педагогічного процесу.

Практична значущість  поданого  матеріалу:

1.  Взаємозв’язок між перспективним та оперативним планом роботи, між аналізом підсумків роботи за минулий період та проектуванням завдань на наступний навчальний рік.

2.  Цілісність сприймання системи контролю, що існує в д\з.

3.  Можливість охопити  всі  розділи програми, врахувати їх під час контролю відповідно до завдань річног плану.

4.  Чіткість регламентації часу керівника, мінімальність витрат часу на планування.

5.  Інформаційність про терміни, напрями контролю, про якість роботи педагогів.

6.  Гласність у здійсненні аналізу та  контролю.

Запропоновані план-схеми прості та складні одночасно – їх легко заповнити, якщо в дошкільному закладі чітко визначена циклічність роботи. Здійснення самого аналізу, контролю педагогічного процесу із системним використанням щотижневої план-схеми та карт аналізу – справа не надто легка, тим паче, коли виникають питання, що вимагають свого розв’зання незалежно від річного плану. Але водночас такий підхід до системи контролю дає змогу ретельніше аналізувати  навчально-виховний процес, визначити  чіткі перспективи розвитку дошкільного навчального закладу.

Ми пропонуємо лише один з погляду на  систему контролю навчально-поштовхом у реалізації творчих задумів керівників дошкільних закладів.

ВИДИ  контролю:

- поточний